ZAŠTO SE SMIJEMO, A ZAŠTO PLAČEMO?

U prosjeku, čovjek se nasmije 17 puta svaki dan; koliko puta zaplače, dosad nije utvrđeno

 

Piše: Helena Novak, 2. g

 

Čovjek je emotivno biće i izražava svoje osjećaje. Smijeh može biti izraz nekoga mehaničkog procesa u našem organizmu ili izraz naših osjećaja: radosti,vedrine, razdraganosti, ironije, naivnosti, simpatije …, a općeprihvaćeno mišljenje je da su suze izraz tuge. Međutim, često se događa da nam suze poteknu i kad nismo žalosni.

 Mehanički uzrok smijehu je na primjer škakljanje. Smijeh je zapravo vrlo jednostavan. Iznimno je sličan disanju, to je kratko izbacivanje zraka kroz usta. U prosjeku, čovjek se nasmije 17 puta svaki dan. Naš smijeh je izražavanje osjećaja koji su izazvani onim što vidimo, zamišljamo, čega se sjećamo ili o čemu razmišljamo. Nešto nas mora natjerati da se nasmijemo. Smijeh posebno dolazi do izražaja u društvu. Ako neku humorističku seriju gledate sami, najvjerojatnije ćete se smijati tiše nego kada biste tu seriju gledali u društvu, a trideset puta je vjerojatnije da ćete se glasnije smijati. Najčešće  se ljudi smiju nekim smiješnim situacijama, kada je netko nespretan, nešto ispusti ili se oklizne. U takvim slučajevima ljudi se osjećaju nadmoćno, to u njima stvara osjećaj zadovoljstva tako da svoje osjećaje izražavaju smijehom. Mnogi teoretičari drže da je smijeh jedna od najelementarnijih instinktivnih radnji. To se recimo očitava  u novorođenčeta i majmuna koji se pod utjecajem vanjskih podražaja smije. Poznati su i patološki izljevi smijeha  koji se javljaju u nekih duševnih bolesnika te u ljudi oboljelih od tetanusa, tj. smijeh je odraz mišićnog grča i izraza bola.

Kapci se otvaraju i zatvaraju, a da mi toga nismo ni svjesni, prosječno trepnemo svakih 6-7 sekundi. U vanjskom kutu oka nalazi se suzna žlijezda koja izlučuje suze kroz otvor suznoga kanala kada trepnemo. Tako se sprječava sušenje rožnice. Slično se događa i kada plačemo. Plač je refleksna, psihofizička pojava, koju prati pojačano izlučivanje suza. Postoji i jednostavno suzenje izazvano  neki podražajem, ozljedom ili onečišćenjem oka.

Najčešće je popraćen mimikom i opisuje se kao osjećaj tuge, boli očaja, ganuća, bijesa, sućuti… Iako suze mogu poteći i kada se smijemo. Za vrijeme smijanja mišići stežu suzne žlijezde i one počinju jače izlučivati. Do prisilnog plača dolazi kod nekih bolesti živčanoga sustava, na primjer kod epidemične upale mozga i multiple skleroze.

Trebamo se češće smijati da se bolje osjećamo. Smijanje pozitivno utječe na brojne procese u organizmu, umanjuje rizik od srčanog udara te utječe na proizvodnju antitijela, ali ponekad je potrebno i da se isplačemo, to su ljudske emocije.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *