Može li enzim biti čudotvoran

Može li enzim biti čudotvoran

 

Piše: Patricija Runjak, 2. g

 

Sve češće u medijima možemo čuti o ekološkom zagađenju, zagađenju okoliša. Sve češće  ljudi razmišljaju o tome kako spriječiti pretjerano nakupljenje stare plastike i proizvoda slične građe. Možda nam se ne čini tako, ali velik broj ljudi doista jest počeo reciklirati. No, iako je to korak k boljem životnom standardu, znanstvenici su došli do otkrića koje će uveseljavati prijatelje okoliša, ali i one druge.

Postoji jedna vrsta bakterija koja uz malu pomoć može razgraditi PET plastiku, polietilen tereftalat. Ta vrsta plastike patentirana je 1940-ih i koristi se za proizvodnju milijuna tona plastičnih boca. Može ostati u okolišu nerazgrađena stotinama godina.

Znanstvenici u Britaniji i SAD-u, točnije znanstvenici britanskoga sveučilišta u Portsmouthu i Nacionalnoga laboratorija za obnovljivu energiju američkoga Ministarstva energetike,  proučavali su strukturu, građu i specifičnosti jednoga prirodnog enzima koji je evoluirao u centru za recikliranje otpada u Japanu. Istraživanjem su ustanovili da taj enzim ima sposobnost pomaganja prije navedenoj bakteriji da razgradi PET plastiku. Dakle, plastika je razgradiva sama po sebi. Što je onda toliko fascinantno ako se to već događa, a znamo da treba puno vremena za takav proces?

Pa, znanstvenici su modificirali taj, već postojeći enzim dodavši neke aminokiseline te su tako stvorili super-enzim. Tim će enzimom razgradnja plastike sada teći znatno brže. Također, jedan od znanstvenika tvrdi da su stvorili enzim daleko bolji od njegova izvorna, prirodna oblika te da je to pozitivno ne samo zbog toga, već zato što drže kako ga još više mogu unaprijediti. Tako je možda moguće da ćemo imati mogućnost pretvoriti staru PET plastiku, a možda i neke druge plastike u njihov prvotni oblik, tj. u njihove orginalne sastavne elemente.

Brojni su znanstvenici zadovoljni takvim otkrićem, ali ono najbitnije je: TREBAMO RECIKLIRATI! Jer sigurna sam da se takav enzim neće naći na ulicama grada kada nemarno ostavimo vrećicu čipsa u parku ili ako je bacimo u koš za mješoviti otpad koji „tako i tako“ ide u spalionicu otpada.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *