Los Angeles Lakersi osvojili titulu NBA prvaka

Lebron James ispisao povijest i prvi je kojem je to uspjelo

Piše: Dominik Celinić, 2.e

Los Angeles Lakersi su 12. listopada osvojili naslov NBA prvaka. To je njihov 17. naslov, koji su osigurali pobijedivši Miami Heat sa 106-93 i svladali ih ukupnim rezultatom 4-2 u seriji. Na putu do finala svladali su Portland Trail Blazerse, Houston Rocketse i Denver Nuggetse. Ovom su pobjedom Lakersi izjednačili broj osvojenih prvenstava s Boston Celticsima.

LeBron James je osvojio svoj četvrti NBA naslov zabivši u utakmici 28 koševa uz 14 skokova i 10 asistencija. Postao je prvi igrač u povijesti NBA lige koji je proglašen najboljim igračem finala s tri različita kluba i sada posjeduje četiri takve titule. Ispred njega nalazi se samo još legendarni igrač Chicago Bullsa Michael Jordan sa šest naslova MVP igrača finala. Prošle godine kada je James prešao u Los Angeles iz Clevelanda obećao je svojim navijačima, koji su šest sezona zaredom ostali bez doigravanja, da će se to promijeniti. “To što mislim da moram nešto dokazati me tjera naprijed”, izjavio je James nakon svoje rekordne utakmice finala.

Uz Anthonyja Davisa, James je odveo Lakerse do prvog mjesta u Zapadnoj konferenciji u svojoj drugoj sezoni u Los Angeles Lakersima. Lakersi su na kraju sezone imali omjer pobjeda i poraza 16-5.

Ovu je godinu, osim pandemije koronavirusa, koja je uzrokovala višemjesečni prekid sezone i prisilila NBA organizaciju na nastavak u zaštićenom “balonu” bez navijača u Orlandu, za Los Angeles Lakerse obilježila i tragična smrt njihove bivše zvijezde Kobea Bryanta koji je u siječnju poginuo u padu helikoptera sa kćeri Giannom. “Još od tragedije, svi smo željeli ovo napraviti za njega”, izjavio je Davis koji je utakmicu završio sa 19 koševa i 15 skokova.

Kod Miamija najbolji je bio Bam Adebayo sa 25 koševa i 10 skokova, dok su Jimmy Butler i Jae Crowder ubacili svaki po 12 koševa. Goran Dragić se vratio na teren nakon što je propustio četiri utakmice zbog ozljede stopala zarađene u prvoj utakmici finala, ali ni to nije bilo dovoljno da Miami preokrene šestu utakmicu u svoju korist. “Nismo ostvarili rezultat u doigravanju koji smo htjeli, ali ovo će biti doživotna sjećanja koja ćemo dijeliti”, kazao je trener Miamija Erik Spoelstra.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *