Maturanti uzrujani neorganiziranošću obrazovnog sustava u Hrvatskoj

Piše: Ema Hofer, 2.e

Popis lektira za esej iz hrvatskog jezika kao i ispitne kataloge za ovogodišnju državnu maturu Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja objavio je još u rujnu. Međutim, modernistički roman Kiklop greškom nije bio uvršten na taj popis. Naknadno dodavanje Kiklopa razljutilo je maturante i poremetilo im već osmišljene planove rada koji su i ovako već prenatrpani zbog nemogućnosti odražavanja nastave u gotovo cijelom drugom polugodištu prošle godine. Kiklop je bio dodan kao 14. djelo na listi za A razinu hrvatskog jezika gotovo dva mjeseca nakon što je prva lista bila objavljena. Upravo je to vremensko razdoblje od dva mjeseca, ono što je najviše zasmetalo same maturante. Izjavili su da iako je Kiklop zadavao mnoge probleme dosadašnjim generacijama, oni se ustvari ne bune zbog te jedne knjige više koju će morati pročitati i interpretirati, već ih smeta sama neprofesionalnost i neorganiziranost hrvatskog obrazovnog sustava. Ako učenici ne mogu ispraviti pogreške napisane na maturi, ni sama institucija obrazovanja ne bi se smjela neopaženo provući s ovakvom pogreškom. Učenici nisu ti koji trebaju odgovarati za ovu pogrešku, a kako bi se poduzele prikladne mjere, 4.c iz Prirodoslovne škole Vladimira Preloga u Zagrebu pokrenuo je peticiju u kojoj se traži ukidanje odluke ministarstva i NCVVO-a o naknadnom stavljanju Kiklopa na popis djela za esej na A razini državne mature iz hrvatskog jezika za 2021. godinu. U peticiji se pozivaju na  pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o polaganju državne mature donesenom 2019. Člankom 3. uvedena je promjena kojom je NCVVO obvezan objaviti ispitne kataloge do 1. listopada tekuće školske godine u kojoj se polažu ispiti državne mature.U peticiji ističu kako je upravo njihovu generaciju pandemija najviše pogodila i kako je dužnost Hrvatskog obrazovanja osposobiti ih za budućnost, a ne dodatno zagorčati već izazovnu sadašnjost. Peticija je pokrenuta 1.12. i u manje od 24 sata prikupila oko 5.300 potpisa. Potpisali su je maturanti iz svih dijelova Hrvatske. Učenici četvrtog c razreda Prirodoslovne škole Vladimira Preloga nisu odredili gornju granicu broja prikupljenih potpisa, ali su spremni svaki čas poslati peticiju i potpise direktno u Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *