Pohod Rijeke, Hajduka i Lokomotive na Europu

Trijumf Rijeke, poraz Hajduka i katastrofa Lokomotive

Piše: Vanja Miličević

U 3. pretkolu doigravanja za Europsku ligu, drugo najprestižnije europsko klupsko natjecanje snage su odmjerila tri hrvatska kluba, Rijeka, Hajduk i Lokomotiva. Rijeka je na Rujevici dočekala ukrajinsku momčad Kolos Kovalivku, Hajduk je bio na teškom gostovanju u Istanbulu kod moćnog Galatasaraya dok je Lokomotiva gostovala kod švedskog Malmöa. Rijeka je u jako teškim vremenskim uvjetima nakon 120 minuta borbe uspjela izbaciti Kolos dok su Galatasaray i Malmö bili preveliki izazovi za Splićane i Zagrepčane.

HNK Rijeka  – FC Kolos 2:0

Nogometaši Rijeke su nakon 120 minuta teške borbe uspjeli izbaciti ukrajinsku  momčad kojoj je ovo bila premijerna sezona u Europi. Utakmica je odigrana po jako teškim vremenskim uvjetima, teren je bio natopljen, puhao je jak vjetar te je praktički bilo nemoguće igrati kvalitetan nogomet.

Utakmica je u Rijeci bila dugo očekivana i najavljivana kao potencijalna utakmica sezone. Kolos je u Rijeku došao kao opasni autsajder koji je u 2. pretkolu izbacio grčki Aris. Uloga favorita definitivno je pripala Rijeci iako je par dana prije utakmice ostala bez najboljeg strijelca Antonia Mirka Čolaka koji je potpisao za grčki PAOK. Kao njegovu zamjenu doveli su perspektivnog mladog hrvatskog napadača Sandra Kulenovića iz Dinama.

Rijeka je zaigrala u  formaciji 3-4-2-1 s Nevistićem na golu. Stoperski trojac činili su Capan, Velkoski i Smolčić. U vezi su igrali Gnezda Čerin i Pavičić dok su Tomečak i Štefulj bili krilni bekovi. Iza najisturenijeg Andrijaševića igrali su Murić i Lončar.

Kolos je pak krenuo s defenzivnih 5-4-1 s Volynetsom na golu. Petorku iza činili su Yemets, Novak, Petrov, Havrysh i Kravchenko. Ispred njih igrali su Antiukh, Zadoia, Bogdanov i Smirniy. Napadač je bio Lysenko.

U prvih 90 minuta nije bilo previše prilika. Rijeka je prijetila preko Murića u 15. minuti,  preko Pavičića u 57. minuti te preko Andrijaševića i Kulenovića u 70. odnosno 73. minuti. U svim prilikama nogometaši Rijeke slabo su završili akcije ili neozbiljno ugrozili vratara Volynetsa. Kolos je imao najbolju priliku na utakmici u 89. minuti kada je Seleznjov s pet metara promašio čisti zicer. Ušlo se u produžetke i uvjeti za igru postali su katastrofalni. Lopta je jedva kružila po terenu po natopljenom travnjaku Rujevice. Rijeka je uspjela iskoristiti takav teren te je u 103. minuti nakon prekida Escoval zakucao loptu u mrežu Kovalivke. Pitanje pobjednika riješeno je u 115. minuti nakon velike pogreške vratara Kovalivke kojem je ispala lopta koju je u praznu mrežu uspio ubaciti Franko Andrijašević.

Rijeka je na kraju zasluženo slavila i u doigravanju za Europsku ligu igrat će s danskim velikanom Kobenhavnom. Rijeka u toj utakmici nema ništa za izgubiti i treba se nadati prolasku unatoč znatno snažnijem protivniku.

Galatasaray SK – HNK Hajduk Split 2:0

U napetoj i tvrdoj utakmici u Istanbulu snage su odmjerili turski velikan Galatasaray i Hajduk. Galatasaray je na kraju slavio s 2:0 iako se Hajduk jako dobro držao sve do 77. minute kada je Belhanda bio precizan s ruba šesnaesterca. Hajduk je prije utakmice u 2. pretkolu izbacio makedonsku Renovu dok je Galatasaray bio uspješniji od azerbajdžanskog Neftchija. Hajduk nije došao s velikim ambicijama,  ali se nadao potencijalnom čudu.

Hajduk je krenuo u formaciji 4-3-2-1 s Posavcem na golu. Bekovi su bili Jakoliš i Čolina, a stoperi Mujakić i Vušković. Vezu su činili Jurić, Caktaš i Jradi. Iza najisturenijeg Diamantakosa igrali su Gyurcso i Jairo.

Galatasaray je eksperimentirao sa sastavom i turski stručnjak Terim poslao je igrače u formaciji 4-1-4-1 s Ozturkom na golu. Bočne pozicije pokrili su Linnes i Emre Tasdemir. Stoperski duo su bili Donk i Marcao. Defenzivnog veznog igrao je Taylan Antalyali. Krila su igrali iskusni Alžirac Feghouli i Nizozemac Babel dok su vezu pokrili Etebo i Bayram. Diagne je bio napadač za tursku momčad.

Prvo poluvrijeme nije ponudilo puno. Hajduk je zaprijetio preko Jurića nakon ubačaja Gyurcsa. Hajduk je spremno odgovarao na napade Galatasaraya koji je ozbiljnije zaprijetio jedino preko Marcaa.

Drugo poluvrijeme ponudilo je kvalitetan nogomet. Galatasaray je u 52. minuti dva puta opasno ugrozio splitska vrata, ali srećom Diagne i Babel nisu bili precizni. U 55. minuti Hajduk je imao odličnu šansu koju je upropastio najbolji Hajdukov igrač Caktaš koji je iz odlične pozicije jako loše pucao i propustio kazniti domaće promašaje. Pred kraj utakmice Hajduk više nije mogao držati korak s domaćinima. U 75. minuti Hajduk je spasio Posavec, ali u 77. minuti Belhanda je pogodio i Hajduk se više nije mogao vratiti. Na kraju Hajduk je u 86. minuti dobio još jedan gol. Babel je sam s nekoliko metara pred golom pogodio i poslao Galatasaray  u doigravanje gdje ih čeka škotski velikan Rangers. Hajduk završava ovogodišnju europsku sezonu iako su u ovoj utakmici pokazali odličan duh i mentalitet.

Malmö FF – NK Lokomotiva Zagreb 5:0

Malmö i Lokomotiva odigrali su jako efikasnu utakmicu u kojoj je nažalost Lokomotiva jako loše prošla. S jako oslabljenim sastavom došli su razigranim Šveđanima koji su se poigravali s njima tijekom čitave utakmice. I prije početka utakmice očekivao se poraz Lokomotive koja ove godine nakon brojnih promjena u igračkom kadru igra jako loše.

Lokomotivin trener Goran Tomić postavio je Lokomotivu u formaciju 4-1-4-1 s Hendijom na golu. Bekovi su bili neiskusni Stipo Marković i Jon Mersinaj. Stoperski dvojac bio je Kovačić i Kolinger. Petrak je bio defenzivni vezni, a ispred njega zaigrali su Sammir i Çokaj. Krila su bila Karačić i Gjira. U napadu je krenuo Sherif Kallaku.

Malmö je krenuo u formaciji 3-4-3 s Johanssonom na golu. Larsson, Ahmedhodžić i Nielsen bili su stoperska trojka. Vezu su igrali Berget, Rakip, Lewicki i Knudsen. Trojka naprijed bila je Nalic, Kiese Thelin i Rieks.

Lokomotiva je loše otvorila utakmicu. Već u petoj minuti iz prve domaće šanse Kiese Thelin svladao je Hendiju. Dvanaest minuta kasnije Kiese Thelin ponovno zabija i praktički rješava pitanje prolaska već u  prvih 20 minuta. Lokomotivina obrana u ovoj utakmici nije postojala i Šveđani su napadali sa svih strana te je to rezultiralo trećim pogotkom u  njihovoj mreži u 31. minuti. Strijelac je ovoga puta bio Nalic.

Drugo poluvrijeme bilo je repriza prvoga. U 52. minuti sjajnim udarcem s 20 m stoper Larsson zabija četvrti pogodak na utakmici. Nakon toga i jedna i druga ekipa posustaju čekajući kraj utakmice. Nažalost u 72. minuti vidjeli smo i peti pogodak u mreži Lokomotive. Strijelac je bio Rieks. Cijelu utakmicu Lokomotiva nije zaprijetila golu Malmöa  i završava svoj europski put debaklom protiv Šveđana. U doigravanju za Europsku ligu Rijeka se tako pridružila Dinamu koji je već ranije osigurao tu fazu natjecanja. Dinamo će na Maksimiru dočekati estonsku Floru Tallinn, dok Rijeka ide u Dansku na gostovanje kod Kobenhavna. Želimo sreću našim klubovima i nadamo se da ćemo ove godine imati dva predstavnika u Europi.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *