Prosvjedi u Poljskoj

Sve što trebate znati o prosvjedima za pravo abortusa koji se događaju sada

Piše: Klara Malojčić

Od 22. listopada ove godine kada je konzervativna vlada u Varšavi objavila svoju odluku o ograničenju dostupnosti abortusa ženama u Poljskoj se održavaju ogromni prosvjedi putem cijele države kako bi ovo pravo žena opstalo. Sama odluka ograničavala je legalno abortiranje još više od trenutnih zakona, jednih od najstrožih u Europi, koji govore kako je legalno samo za slučajeve kada je ugroženo zdravlje žene ili fetusa te za slučajeve silovanja i incesta. Iako je vlada odlučila pričekati da provede odluku u kojoj je abortus učinila ilegalnim i u slučajevima kada je opravdanje za postupak činjenica da fetus ima zdravstvene probleme, prosvjedi se nastavljaju jer ljudi osjećaju kako je sama činjenica da se vlada odlučila na tako ekstremne mjere opasna, pogotovo jer je ova vlada, vođena konzervativnom strankom Zakon i Pravda (PiS), već dovela mnogo sličnih odluka koje se mogu smatrati gotovo nedemokratskima od 2015. godine kada je došla na vlast. Članovi ekstremne desnice, kao i mnogi visoko pozicionirani članovi katoličke crkve složili su se s vladinom odlukom te su neki od onih koji podržavaju nove zakone postali nasilni prema prosvjednicima. Ogromni prosvjedi, kao onaj u Varšavi gdje se nalazilo oko 100.000 ljudi, iznenadili su vladu koja nije očekivala da se veliki dio ljudi koji podržavaju stranku PiS neće slagati s njihovom odlukom. Predsjednik vlade pozvao je prosvjednike na razgovor, a predsjednik, koji je inače podržavan od strane stranke PiS, predložio je blažu vrstu zakona koj nije primljen dobro ni s jedne strane jer ga ljudi koji smatraju da žena treba imati pravo na izbor i dalje smatraju prejakim dok ga ekstremna desnica ne smatra dovoljno jakim.

izvori: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/the-abortion-protests-in-poland-are-starting-to-feel-like-a-revolution

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *