Kulturni život u doba korone

Piše: Klara Malojčić 

Tijekom zadnjih nekoliko mjeseci mogli smo osjetiti utjecaj epidemije Covida u gotovo svakom aspektu našega života, no kako sam prije nekoliko dana saznala da se neće održavati grupni nastupi na natjecanju LiDraNo, na kojem sam i sama trebala nastupati, odlučila sam se danas fokusirati na utjecaj korone na kulturni život i održavanje istog.

Odlazak u kazalište ili kino nažalost više nisu mogućnost za puno ljudi, pogotovo one starije koji su u većoj opasnosti od virusa. Zato onima kojima nedostaje gledanje dobrog filma u kino dvorani predlažem streaming platforme kao što su Netflix ili HBO GO gdje postoji širok odabir filmova i serija u kojima možete uživati.

Što se tiče kazališta, mnoga su trenutno otvorena, samo što je u dvoranama dopušten manji broj ljudi te su maske obavezne, ali ako niste u mogućnosti ili iz straha za svoje zdravlje ne želite riskirati odlazak u zatvoreni prostor s puno ljudi postoje mnoge izvedbe na internetu koje možete pogledati. Neke se plaćaju, a neke možete pogledati i besplatno na internetu, samo jednu od mnogih stranica koje ih prenose možete pronaći na slijedećem linku https://live.planet-art.hr/ .

Muzeji su također veliki dio kulturnog života. Nedavno je održana čak i Noć muzeja digitalnim putem. Na internetu ste mogli pronaći, a i dalje možete, digitalne prikaze preko 100 različitih muzeja. Neki muzeju su također otvoreni, a samo jedan od njih, poznati zagrebački Muzej prekinutih veza, posjetila sam prije nekoliko tjedana sa svojim prijateljima. Ako ga sami nikada niste posjetili i nađete se šećući se Gornjim gradom s nekoliko sati za “ubiti“ definitivno vam ga preporučam jer smo se tijekom posjeta i smijali i plakali čitajući priče o životnim iskustvima različitih ljudi.

Izdaju li vas i svi vaši digitalni uređaji, a izlazak iz kuće vam nije omogućen, uvijek se možete prepustiti uživanju u nekoj dobroj knjizi kojih doma zasigurno imate nekoliko koje stoje na polici s namjerom da ih pročitate već nekoliko mjeseci, a ukoliko vam je potrebna neka preporuka na slijedećem linku možete pronaći deset knjiga koje je New York Times proglasio najboljima u 2020. godini https://www.nytimes.com/2020/11/23/books/review/best-books.html .

Uz sve prepreke koje nam je postavila korona tijekom zadnjih nekoliko mjeseci, smatram da je iznimno bitno i dalje raditi na sebi te posvetiti barem malen dio svog života uzdizanju sebe čitanjem dobre knjige ili gledanjem dobre predstave. Današnje digitalno vrijeme nam je omogućilo da čak i uz ovu epidemiju možemo uživati u svojem kulturnom životu i trebamo uzeti tu priliku.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *