Utjecaj Harryja Pottera na popularnu kulturu

Zašto čitatelji i filmoljupci toliko vole serijal o Harryju Potteru?

Piše: Patricia Petrinac, 2.e

Danas je teško naići na osobu koja nije barem čula ili zna ponešto u serijalu o Harryju Potteru. Česti su i ljudi koji nešto više znaju o tome, imaju omiljenog lika iz serijala, znaju u koji dom u Hogwartsu pripadaju ili koji je njihov patronus. Svakako se može zaključiti da taj serijal ima više obožavatelja nego onih koji ga ne vole. Što je u njemu tako posebno? I sama sam obožavatelj spomenutog serijala pa ću danas, uvrstivši svoje mišljenje, ali i mišljenja drugih s kojima sam razgovarala, odgovoriti na to pitanje.

Za početak, smatram da valja napomenuti da je svima jasno da sama ideja i tematika čarobnjaštva nije izrazito originalna ni revolucionarna. Postojanje jednog ovakvog djela ni u kojem slučaju ne osporava druga i ne čini ih manje vrijednima. Ono se u današnjem svijetu malo više ističe zbog određenih razloga koje ću pokušati objasniti. Ne možemo objektivno odrediti bi li se ono trebali isticati, no to u svakom slučaju ne možemo promijeniti.

Vrlo je vjerojatno da je jedna od baza popularnosti ovog serijala, pritom misleći i na knjige i na filmove, njegova pristupačnost. U vezi s knjigama, one su pisane izrazito zanimljivo i jednostavno. Serijal počinje od lakših tema i lagodnog ugođaja kako bi tek kasnije postepeno čitatelje proveo kroz odrastanje uz glavne likove i tijekom toga došao do drugačijih, dubljih tema. Filmovi su također konstruirani na sličan način. Knjige i filmovi su izrazito šaljivi pa se time postiže komično olakšanje. U razgovoru s nekima od obožavatelja, otkrila sam da je baš to ono što ih privlači u ovim djelima. Naime, oni smatraju da šaljivost ta djela čini vrlo pitkima i zanimljivijima. Njih zanima tematika magije, no smatraju da bi bez komičnosti ona bila previše „sirova“, bilo bi teško prolaziti kroz nju. Ipak, drugim obožavateljima ova djela pristupačnima čine likovi. Neki su od njih nostalgijom vezani uz ova djela jer su ih čitali tijekom odrastanja, zaista odrastajući zajedno s likovima. Nešto neobičniji razlog čula sam od obožavateljice koja smatra da filmove uz tematiku i šaljivost, obogaćuje i njihova glazbena podloga. Kada bolje razmislimo, to je sigurno tako, no ne primjećujemo to svaki put. Ipak, većinu obožavatelja, uključujući i mene privlači neka mješavina svih spomenutih čimbenika. Opće je poznato da je ovaj serijal bio namijenjen za određenu dobnu skupinu, no da se mnogi njegovi obožavatelji zbog spomenutih ili drugih čimbenika nalaze i izvan te dobne skupine. Tako su i neke osobe s kojima sam razgovarala izvan te dobne skupine.

Jednom kada pristupačnost ovog serijala prevlada i počnemo čitati ove knjige ili gledati filmove, potrebno je nešto što će nas tamo i zadržati. Nemamo svi ista mišljenja pa neki nisu zadržani i odustaju, no sada pišem o onima koji su postali zainteresirani. Oni kao razlog zainteresiranosti prvenstveno navode svijet i likove Harryja Pottera. Svijet čarobnjaštva je savršen bijeg od stvarnosti. On nije prikazan kao u potpunosti idiličan svijet. Zapravo, kada teme postaju ozbiljnije i mračnije, on nije uopće idiličan, no tada želimo da se on vrati na stari i bolji te smo već duboko povezani s likovima i događajima. Likovi ovog djela vrlo su duboko razrađeni i zanimljivi. Obožavatelji kao odlučujući faktor navode to da likovi nisu ni malo plošni i činjenicu da nitko nije samo dobar ni samo zao. Također, svatko se može pronaći u većoj ili manjoj količini likova i njihovom djelovanju. Mnogi obožavatelji se toliko vežu za neke likove da im iznimno teško pada njihova smrt (ako se ona događa u djelu). To nas dovodi do sljedećeg razloga popularnosti, situacija koje su odraz stvarnog svijeta te životnih pouka.

Neki obožavatelji su priznali da nisu previše razmišljali o odrazu svijeta Harryja Pottera na stvarnost te da su više taj svijet voljeli smatrati odvojenim od stvarnosti i u njemu nalaziti bijeg od stvarnog svijeta. To nije ništa loše, no ima puno sličnosti sa stvarnim svijetom pa se u nekim segmentima možemo poistovjetiti s likovima koji kroz to prolaze i time razviti vrlo visok stupanj empatije. Neke su teme pak toliko ozbiljne da se možemo samo nadati da se nitko nije našao su takvim situacijama, ali one su također odraz stvarnog svijeta. One situacije koje su svakodnevne i za stvaran život su obitelj, prijateljstvo, ljubav, ali i neprijateljstva, mržnja i ljubomora, ljudski međuodnosi općenito. Tu su također žrtva, odanost, izdaja i zamućena, tanka linija između dobra i zla. Spominju se i teme kao strah, situacije u kojima nemamo istomišljenika, sami smo ili u manjini, ropstvo, razni oblici diskriminacije pa i etnicizma te političkih tema. Jedna meni osobno zanimljivih tema je novinarstvo  i mediji koji svaku temu mogu izobličiti i urediti onako kako njima odgovara te je tako izložiti narodu, a dio ljudi će u  to slijepo vjerovati. Javlja se ponajviše od trećeg (Harry Potter i zatočenik Azkabana) i četvrtog nastavka (Harry Potter i plameni pehar) nadalje. Smatram da je to vrlo zanimljivo zato što je u ovo vrijeme dovoljno otvoriti neki od internetskih članaka i shvatit ćemo koliko je u tome potpuno realistično prikazan stvaran svijet koji mi poznajemo, Serijal također stavlja naglasak na vrline i mane, kao što su hrabrost, susretanje s nečim potpuno novim i nepoznatim i, ponekad, uspjeh unatoč izrazito lošim izgledima. Iz toga se izvode životne pouke.

Neke najdražih obožavateljima koji su dali svoja mišljenja unutar ovog istraživanja su one koje nas upućuju da je sloga i odanost najbitnija, da uz nju zaista možemo sve. Također, nekima se sviđaju poruke u smislu „sreća prati hrabre“. Ona se javlja više puta kroz serijal, nekada se čini da sreća dolazi odvažnima, samoinicijativnim i hrabrima, no nekada ona dolazi i onima koji bačeni u teške i nepoznate situacije bez ikakvog izbora odluče dati sve od sebe i time uspiju. Osim toga, u ovom serijalu zaista ne postoji lik koji nije vrijedan. Neki od njih se na prvi pogled čine isključivo kao šaljivi likovi bez bitne uloge, no ponekad su na kraju upravo oni koji postižu ogroman uspjeh i bez njih pobjeda ne bi bila moguća. U djelima se spominje gubitak voljenih osoba i prisilna samostalnost. Ona nas uče da nikad zapravo nismo sami i da uvijek možemo dobiti pomoć, da je samo trebamo zatražiti. Također, nekoliko puta unutar djela spominje se da nas naši voljeni nikada zapravo ne napuštaju i da smo često sami krojači svoje sreće, no moramo fokusirati na ono što je dobro u svakoj situaciji. 

Zaključno, smatram da to što veća količina ljudi i ja volimo ovaj serijal ne znači da ga svatko mora voljeti, svi imamo različite ukuse i razumljivo je da se ne slažemo oko svega. Unatoč tome, moje je mišljenje da svatko može razumjeti zašto netko voli ovaj serijal, ali i većinu stvari u životu općenito. Svakako bih preporučila da, ako niste, pokušate čitati ovaj serijal ili gledati filmove. Tko zna, možda ćete naići na novu razbibrigu, možda ćete nešto novo naučiti. Ako vam se serijal i ne svidi, vjerojatno ćete barem imati bolji pogled u misli svih kojima se sviđa. Kako bi se zainteresirali (ili dokazali svoje znanje o serijalu) pokušajte riješiti ovu osmosmjerku. Preostala slova daju rješenje.

Š T A P I Ć Z M A J Č M A Č A
H R V L O N L B U N D E V A C
U A R A D I J D N M O Ć O Z A
F S E M O J O A A A K Z S N R
F K N E M NJ B R T I P M G A O
L I I N A K O O I A F I L K V
E N M I S A L V N K J J T I D
P E E P T M T I I A L A I A F
U F T E R E E S L L B E D M K
F D L H A N M M O A E A T O V
F E A A H A R R Y B A NJ K V J
E R S R Č A R T T A V A A Z A
L U P I N R N I A Ž V L A K A

metla

Hufflepuff

dvorac

mač

vlak

zmija

vilenjak

sova

kamen

red feniksa

štapić

kletva

metloboj

moć

Harry

Lupin

Minerva

Azkaban

znak

odaja tajni

plameni pehar

darovi smrti

bundeva

žaba

napitak

film

dom

strah

zmaj čar

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *