Mobilne aplikacije

Možemo li ostati u formi uz pomoć tehnologije?

Piše: Nika Perica

Aplikacije za mobilne uređaje mijenjaju naše navike vježbanja i prehrane.

U prošlosti život nije bio toliko užurban i stresan te su ljudi imali više mogućnosti da izdvoje određeno vrijeme koje su mogli posvetiti sebi i svome tijelu. Ljudi su se više družili i okupljali na igralištima gdje su se uz zabavu ujedno i rekreirali. Također, tada nije bio popularan fast food te su se ljudi i zdravije hranili.
Današnji svijet ne možemo zamisliti bez tehnologije, ona je na neki način preuzela cijeli svijet pa je tako i čovjek pao pod njezin utjecaj. Ljudi žive u svijetu u kojemu ne primjećuju druge, a kao da im i nije stalo do drugih. Na ulicama svi hodaju pognutih glava gledajući u mobitele za koje su neraskidivo vezani. Mnogi zbog posla i drugih aktivnosti nemaju vremena paziti na ono što jedu i zapravo se ne brinu o svom tijelu te koliko često vježbaju. U svijetu je mnogo pretilih ljudi i tome bi se trebalo što prije stati na kraj.

Znanstvenici su došli na vrlo zanimljivu ideju, a to je da naprave aplikacije koje se mogu instalirati na mobitele i pomoću njih ostati u dobroj formi. Te aplikacije imaju različite pogodnosti. Uključuju različite vježbe za ruke, noge, trbušne mišiće. Uz sve vježbe prikazano je kako ih pravilno izvoditi te se odbrojava vrijeme koje označava koliko puta pojedinu vježbu treba ponavljati.

Neke aplikacije također imaju mogućnost odabira namirnica koje su se taj dan pojele ili se planiraju pojesti i mogu izračunati kalorije koje će se unijeti ili su se unijele u organizam. Na taj način ljudi mogu regulirati svoju prehranu i zapravo vidjeti koliko su neke namirnice što ih konzumiraju nezdrave. Takve aplikacije na neki način mogu motivirati čovjeka te ga potaknuti da slobodno vrijeme koje provede ispred televizora provede vježbajući. One ujedno mogu uštedjeti vrijeme, ali i novac, na što ljudi danas pogotovo paze, koji bi se inače potrošio na teretane.

To sve izgleda idealno i lagano, na takvim su aplikacijama često prikazani muškarci i žene koji imaju lijepo oblikovano tijelo i mišiće te mnogi misle kako će uz minimalan trud postići takve rezultate, naravno, u što kraćem vremenu. Te aplikacije, naravno, mogu motivirati čovjeka i potaknuti ga da radi nešto korisno za sebe i svoje tijelo, ali ljudi često brzo odustanu od vježbanja, ne naprave vježbu pravilno ili pak skrate vrijeme izvođenja te vježbe ponajviše zato što ih nitko ne nadgleda. Većini je u današnje vrijeme potreban netko tko će ih nadgledati i govoriti što i kako treba raditi te ih dodatno motivirati. Oni koji su odlučni i koji imaju volje dosljedno vježbati profitirat će koristeći takvu vrstu aplikacija, međutim, većina će, nažalost, ubrzo odustati.

Velik je broj takvih aplikacija namijenjen vježbanju u kući, što ima i negativnu stranu jer se ljudi još više povlače u sebe i svoje domove. Trebalo bi biti više aplikacija poput onih koje, primjerice, mjere duljinu ili broj koraka te na taj način potiču ljude da se bave sportom negdje u prirodi ili da barem hodaju i konačno iziđu iz svoje kuće.

(Napomena: tekst je poslan na općinsku razinu LiDraNa i procjenjivan 26. siječnja 2017.)

(slika preuzeta s: http://www.srednja.hr/Studenti/Vijesti/Izazovi-studiranja-u-inozemstvu)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *