PLACEBO EFEKT

Za ili protiv?

piše: Patricija Runjak

U rječniku znanosti ponašanja stoji: ,,Placebo je supstancija koja nema medicinsko djelovanje, ali dovodi do toga da se pacijentu poboljša stanje zbog njegova vjerovanja da je ta supstancija bila djelotvorna.”

No, da bih vam malo približila placebo efekt, moramo reći da je placebo latinizam latinske riječi placere što znači ,,ja ću zadovoljiti”. I uistinu je tako jer placebu je namjera da nas duševno zadovolji i daje lažan osjećaj sigurnosti, dok fizičku potrebu stavlja sa strane.

Naravno, svi su upoznati s djelovanjem placebo efekta kroz ljekove u medicinske svrhe, no placebo je zapravo svuda oko nas. Jeste li se ikada zapitali čemu služe semafori za pješake, iako znamo kada trebamo prijeći cestu bez njih? Jeste li znali da gumbovi za zatvaranje vrata u liftu ne služe ničemu jer bi se ona ionako sama zatvorila? Znate li da uredske zgrade često imaju sustave s lažnim zvukovima rada klima ili grijalica u zimskim mjesecima? To je sve kako bi se nama, običnim ljudima dala neka lažna sigurnost i osjećaj da je sve kako treba biti iako je, recimo, u prvom mjesecu relativno hladno u uredu, a vi uživate u kratkim rukavima.

Provedena su istraživanja i pokusi s ciljem da se utvrdi koliko daleko seže moć placeba; navest ću nekoliko primjera da uvidite koliko je naš mozak spreman ići da bismo bili zadovoljni:

  • U četrima hotelima provedeno je istraživanje. Čistačicama prvog hotela rečeno je kako je njihov posao zadovoljavajuć u smislu zdravog i aktivnog života, a u ostala tri hotela nisu ništa rekli. Nakon samo mjesec dana u našoj prvoj skupini, žene su bile prividno ljepše nego prošli put, izgubile su oko kilogram mase tijela i krvni tlak im se smanjio za oko 10%. Čistaćice ostalih triju hotela nisu imale nikakvih promjena.
  • Nizozemski znanstvenici posjeli su ispitanike ispred starijeg televizora lošije rezolucije, a malo kasnije posjeli su ih za isti televizor i rekli im da će na sljedećem televizoru vidjeti jasnu razliku u kvaliteti rezolucije. Da bi stvar bila još uvjerljivija, stavili su reklamne letke o tome ,,boljem televizoru” na kojima piše da je to HD televizor odlične rezolucije. Ispitanici su podlegli triku i složili se da je slika na drugom televizoru puno bolja iako su gledali istu DVD snimku na istom televizoru. Dakle, ako se ne želite baciti u trošak za kupnju novog televizora, pokušajte se uživjeti kao da gledate emisiju na novom sfernom plazma TV-u. Tko zna, možda vam i uspije!
  • Australski psiholozi napravili su testiranje u kojemu su grupu ljudi rastužili na neki način. Zatim su dijelu ispitanika dali alkohol, a drugom dijelu placebo. Raspoloženje im se jednako popravilo, ali razlika u opijenosti bila je velika.

Dokazu o tome koliko placebo može biti jači od pravog lijeka svjedoči test proveden na psu. Svaki put je uz zvuk zvona dobivao injekciju za sniženje tlaka. Nakon nekog vremena, kada bi začuo zvono, psu bi se automatski snizio krvni tlak iako nije primio injekciju. No, odlazeći još jedan korak dalje, utvrđeno je da kad bi se oglasilo zvono istovremeno kad bi pas dobio injekciju adrenalina (za koji se zna da jako povisuje krvni tlak), psu bi se tlak snizio samo zato što je čuo zvono. Na primjeru ovog izmučenog psa možemo vidjeti koliko su zapravo placebo i jačina naše psihe jači od bilo kojeg lijeka na svijetu. Tu je važno naglasiti da se niti jedan čovjek nije izliječio dok nije postao uvjeren da će mu biti bolje.

Ako se vratimo na svima opće poznati placebo efekt farmaceutskih proizvoda, bitno je naglasiti da, iako sam sad govorila o pozitivnim stranama placeba, postoji i ona druga strana. Druga strana koja nije zanemariva i trebamo uvijek biti svjesni da naše misli imaju veliku ulogu. Pesimistični pacijenti mogu na lijekove vrlo loše reagirati bez obzira na to radi li se o placebu ili stvarno korisnim supstancijama. Kada placebo izaziva pogoršanje simptoma umjesto poboljšanja, to nazivamo nocebo. No, pesimisti mogu otići toliko daleko u svome uvjerenju da im ništa ne može pomaći da čak i ako uzimaju prave supstancije imaju negativne promjene i stanje ima se pogoršava.

Dakle, kao što smo zaključili, uvijek pokušajte stvari sagledati objektivno i ne prepustiti se nekim prijevarama današnjice jer, semafori za pješake su tek najbanalnija stvar u nizu prijevara koje nam znanstvenici nude. Ponekad ipak koristite placebo efekt jer vam teorijski jednog dana može čak spasiti i život.

 

 

Australski psiholozi napravili su testiranje u kojemu su grupu ljudi rastužili na neki način. Zatim su dijelu ispitanika dali alkohol, a drugom dijelu placebo. Raspoloženje im se jednako popravilo, ali razlika u opijenosti bila je velika.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *