Iseljavanje – problem Hrvatske

Hoće li iseljavanje dovesti do zatvaranja škola?

piše: Andrej Mitić

Kakva je trenutna situacija?

Naš poznati demograf Stjepan Šterc je u jednom intervju rekao: „Problem [iseljavanja] zaista postaje pitanje nacionalne ili državne sigurnosti, odnosno jednostavnije rečeno – opstanka.“ No, nažalost, malo se poduzima da se to pitanje riješi. Nedavno sam pročitao jedan alarmantan podatak na nekom od naših portala. U posljednjih nekoliko godina Hrvatsku je napustilo oko 200 000 ljudi! Ono što je najgore je to da Hrvatsku napuštaju cijele obitelji! Pogledajmo samo broj učenika po pojedinim županijama i regijama u Hrvatskoj (Izvor: DZS). Broj učenika u cijeloj Hrvatskoj se od 2011. do 2016. smanjio za oko 22.500, s 340.000 na 317.600, odnosno za 6,6 %. Taj pad je nešto malo oslabio u posljednje dvije godine analize. Naime, od 2014. do 2016. broj učenika smanjio se s 321.500 na 317.600, što je pad od oko 1,2 %. I nije iseljavanje jedini problem Hrvatske. Prirodni prirast je već nekoliko godina negativan. U razdoblju od 10. mjeseca 2016. do kraja 10. mjeseca 2017. u Hrvatskoj je broj živorođenih iznosio 40.320, a umrlih 59.254. Kad izračunamo prirodnu promjenu dobijemo negativan prirast od -18.934. I još jedan podatak koji me stvarno zabrinuo. U 2017. u inozemstvo je otišlo 550 liječnika! Kad to usporedimo s ukupnim brojem liječnika koji iznosi 14.394, dobijemo postotak od 3,8 %. Svi ovi podatci nam govore da ćemo izumrijeti kao nacija ako ne poduzmemo nešto.

Hoće li iseljavanje dovesti do zatvaranja škola?

Fotografija: Nužno zatvaranje škola(Cloakinginequity)

U prvom dijelu ovog članka sam naveo neke alarmantne podatke. Od 2011. do 2016. broj se učenika smanjio za 22 500! Ono što je najtragičnije je to da će se taj broj nastaviti povećavati. To dovodi do sve većeg broja zatvorenih škola. Pretežno se zatvaraju područne škola koje imaju po 3, 4, 5 ili jednostavno nemaju učenika. Mogu govoriti i iz vlastita iskustva o zatvaranju škola. Ja dolazim iz male općine Dvor na jugu SMŽ. U općini Dvor postoji matična škola i jedna područna škola. Ta područna škola trenutno ima 4-5 učenika. No, ta će područna škola sigurno biti zatvorena za nekoliko godina. Nažalost, to će se događati sve češće i češće ako ne poduzmemo nešto mi kao nacija, ali prije svega Vlada i ministrica demografije!

U posljednjih nekoliko godina Hrvatsku je napustilo oko 200 000 ljudi! Pretežno se zatvaraju područne škola koje imaju po 3, 4, 5 ili jednostavno nemaju učenika.