KAKO, KADA I GDJE POČINJU MENTALNI POREMEĆAJI

Otkriveni su geni i genomi koji bi mogli imati ulogu u nastajanju bipolarnog poremećaja, autizma i shizofrenije

Piše: Sara Barbara Liker, 2. g

Znanstvenici su zbog složenosti psiholoških poremećaja u zadnjih nekoliko godina započeli s istraživanjem njihovih poveznica s genetikom. Podatci koje su prikupili imaju naznake o tome kako, kada i gdje nastaju psihološki poremećaji. PsychENCODE, prvo veliko izdanje podataka projekta, dalo je uvid u ponašanje gena, kako u zdravom mozgu tako i u osoba sa shizofrenijom, bipolarnim poremećajem i poremećajem s autističnog spektra. Rezultati su podijeljeni među 10 studija te su objavljeni 13. prosinca 2018. u online-izdanjima časopisa: Science, Science Advances i Science Translational Medicine. Ranija istraživanja ukazivala su na to da određeni geni i dijelovi genoma imaju ulogu u nastajanju raznih mentalnih poremećaja kao što su bipolarni poremećaj, poremećaji autističnoga spektra i shizofrenija. Ovo istraživanja potvrđuje i razjašnjava neke od tih uloga. U dijelu novog istraživanja neuroznanstvenik Nenad Šestan sa sveučilišta Yale i njegovi kolege proučavali su razvoj postmortalnog mozga od fetalnih stadija do odrasle dobi te su otkrili dvije glavne točke genetskog pomaka: ranoga prenatalnog razvoja i adolescencije. Aktivnost u skupinama gena povezanih s psihološkim poremećajima upućuje na to da su to vremena kada se značajno genetsko ponašanje pomiče. Ostali PsychoENCODE projekti proučavaju mjesta u genomu koji se nužno ne nalaze unutar gena. Istraživači su po prvi put povezali mnoge od tih genetskih “hot spotova”, za koje se misli da se razlikuju u ljudima s psihološkim poremećajima. Te se informacije (usp. Revealing the brain’s molecular architecture. Integrative functional genomic analysis of human brain development and28neuropsychiatric risks) mogu koristiti za predviđanje rizika od tih mentalnih poremećaja. Istraživači su otkrili da je RNA, međusobna molekula koja pomaže u provođenju DNK-uputa, bila drukčija u mozgovima osoba s psihijatrijskim poremećajima. Ti rezultati mogu naposljetku dovesti do ciljanih lijekova za bolesti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *