TEHNIČKI IZUMI

Tehnički izumi u 2018. godini

piše: Mirna Knez, 2. g

Činjenica da se život na Zemlji od samih početaka nastajanja našeg planeta te pojave prvih humanoida drastično promijenio te da unatrag nekoliko stoljeća sve brže i brže poprima novi te po mnogim stručnjacima za ljude bolji i lakši oblik, svima je dobro poznata. Ljudska znatiželja te želja za što ugodnijim provođenjem ograničenog vremena na ovom planetu, tijekom povijesti dovela je do brojnih spoznaja i nastajanja brojnih predmeta s ciljem poboljšanja prvenstveno ljudskog života. Od izuma kotača, oružja, oruđa te pribora za jelo do izuma smartphonea, televizora te raznih lijekova za dosad neizlječive bolesti, prošlo je više od nekoliko tisuća godina. U novije moderno doba znanstvena, ali i tehnička otkrića dio su naše svakodnevice.  Kao veliki zaljubljenik u istraživanje o raznim „gadgetima“ te predmetima koji nam male svakodnevne radnje mogu učiniti još lakšima i jednostavnijima, te znatiželjna osoba koja voli promatrati načine rada mehanizama u svojoj okolini cijelog svog života,  2018. godine osobito sam pratila  te i dalje pratim razvoj starih te nastanak novih izuma.

Robotski pas
Spot je prvi komercijalni „bot“tvrtke Boston Dynamics. Izgledom podsjeća na metar visokog psa, kreće se četveronoške te može svladati stube, kamenje pa čak i stijene i snijeg. Opremljen je nizom prednjih, stražnjih i bočnih kamera koje mu omogućuju mjerenje koraka. S lakoćom može pretraživati ruševine te raznositi pakete do ulaznih vrata zahvaljujući mogućnosti hardverske i softverske nadogradnje. A svojom pojavom zbog neobična izgleda razveselit će čak i najveće mrgude.

Leteći roboti

„Stuntronicsi“ su humanoidni roboti koji mogu poletjeti dvadesetak metara uvis, raditi salta i premete te sigurno sletjeti. U Disneyjevim parkovima zadivili su publiku te zasigurno nadmašili sve druge animatroničke lutke koje su prethodno bile zabavljači. Ovi roboti imaju ugrađene žiroskope i brzinomjere koji im pomažu u orijentaciji u prostoru te korigiranju pokreta u lijetu.

Tableta koja javlja da ste je popili

Zahvaljujući tehnologiji ugrađenoj u antipsihotički lijek Abilify pacijenti i liječnici imaju mogućnost pregleda uzimanja lijeka. Nakon gutljaja senzori koji se nalaze unutar lijeka, nazvanog Abilify MyCite, stvaraju električni signal koji senzor u obliku flastera prima te šalje obavijest mobilnom uređaju. Ovo je prvi digitalni lijek koji je odobrio FDA, američka agencija za hranu i lijekove, a govori se i o proširenju ovog uređaja na druge lijekove. Svojom funkcionalnošću zadivio je brojne stručnjake, a posebne zahvale izumiteljima također su izrazili brojni liječnici zaduženi upravo za ljude koji pate od bolesti koje ujedino  uzrokuju gubitak pamćenja.

Isprintane kuće

Za gradnju kuće nerijetko je potrebno i više mjeseci. No, tvrtka ICON nudi drukčije rješenje. Printanje 60 četvornih metara prizemnice s dvjema spavaćim sobama u 3D-printeru naplaćuje četiri tisućedolara. Tonu težak printer do gradilišta se prevozi na

kamionskoj prikolici, a namijenjen je zemljama u razvoju. Pokreće ga ugrađeni generator kojim se miješaju razni građevniski materijali, najčešće cement i pijesak. Gradnja traje manje od jednog dana, a glavni je cilj tvrtke ICON gradnja kuća širom Južne Amerike sljedeće godine.

Savršeno ugrijana kava

Kava kao jedan od vječno popularnih napitaka zasigurno je pronašla svoj put u skoro sve domove. No, mnogi ljudi svoju šalicu sreće vole uz sebe imati i na poslu, u autu te je čak i nositi uokolo sa sobom. Dok su na tržištu sve prisutnije termosice različitih veličina, oblika i dezena, tvrtka Ember otišla je korak dalje. Tvrtka je osmislila keramičku šalicu koja piće grije i hladi na vašu željenu temperaturu i održava je takvom dok u njoj ima energije koju može crpiti iz ugrađenog punjača. Keramikom je presvučen tek njezin vanjski sloj; ispod su nehrđajući čelik, termometri i elektronika koju pokreće baterija u dnu šalice. Temperatura se namješta pomoću mobilne aplikacije.

U moderno doba sve veći i veći broj nutricionista savjetuje prelazak na organsku prehranu, odnosno prehranu temeljenu na voću i povrću koje nije tretirano pesticidima pri rastu. Skupina japanskih poljoprivrednika odlučila je „dresirati“ patke te tako njima zamijeniti pesticide. Ove ptice, nakon dresure, istrenirane su da hvataju i jedu insekte, hrane se korovom biljaka te njihovim sjemenom. Ovaj prirodni ekološki sustav svoje začetke temelji na poljoprivredi zemalja kao što su Japan, Kina, Tajland, Filipini te brojne druge jugoistočne azijske zemlje.

Dodatne ruke

Jeste li ikad stali usred nekog važnog posla te se zapitali kako bi bilo dobro imati još jedan par ruku? Ako je vaš odgovor da, onda je možda ovaj izum japanskih znanstvenika upravo stvar za vas. Robot „Fusion“ na prvipogled izgleda kao robotski ruksak s dvije ruke te glavom koja se nazire preko ramena, no on je mnogo više. Koristeći ovaj uređaj za virtualnu stvarnost, čovjek može vidjeti upravo ono što i sam robot vidi te kontrolerima upravljati radom njegovih ruku, koje se po potrebi mogu kretati i same.

Svijet bez izuma u današnje doba ravan je tijelu bez duše. Unatoč tomu što osobno nisam veliki pobornik prekomjerne uporabee tehnoloških tvorevina kao što su mobiteli, laptopi, televizori i tableti, priznajem da svakodnevica bez tih stvari ne bi bila ista. Ljudi odrasli u modernom dobu život bez svih tih izuma ne bi mogli predočiti, a kamoli pokušati proživjeti, ili bolje rečeno preživjeti, čak ni jedan dan. Da izumi kvare svijet već smo mnogo puta čuli, no zašto onda oni i dalje nastaju?  Planet Zemlja ušao je u novu, jedinstvenu eru od vremena pojave ljudi. Ta era nije dio geografske, već društvene stvarnosti. Obilježena je tehnološkim napretkom te nastajanjem brojnih izuma. Mnogi ljudi vide propast u toj ideji života u skladu s tehnologijom, no ja osobno ne. Povijestje ostavila trag na ljudima te ih podučila brojnim stvarima, sadašnjost je trenutno stanje individualno kontrolirano osobnim odlukama svih živih bića, a budućnost je negdje zapisana u zvijezdama te vođena voljom stvorenja većeg od nas.  Ova nova era planeta Zemlje odvija se u ovom smjeru kontrolirana većini ljudi nepojmljivim silama. Pojava te napredak izuma tu su kako bi ljudima olakšali život te podigli njegovu kvalitetu na neku novu razinu. Prema mišljenju brojnih znanstvenika sljedeća godina bit će obilježena znatnim napretkom u tehnologiji te se spekulira kako bi moguća znanstvena dostignuća bili savitljivi mobiteli i tableti, „touchscreen“ stvarnost, Microsoftovi hologrami te igrice koje ulaze u realni svijet, pa igračima igra postaje dio realnog svijeta.

Napomena: Ovaj je novinarski rad prošao na županijsku razinu Lidrana 2019.

.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *