ZAŠTO NOVOOTKRIVENI KORONAVIRUS IZAZIVA PANIKU U SVIJETU?

piše: Lara Čelig

U posljednjih nekoliko tjedana svijetom vlada „kaos“ zbog pojave nove bolesti, koronavirusa. Ljudi masovno nose zaštitne maske na licu te se na sve moguće načine pokušavaju zaštititi. No, o čemu se zapravo radi i je li potrebna sva ta pozornost koja se pridaje virusu?

Naime, u prosincu 2019. godine se nekoliko stanovnika u Kini požalilo na razne bolove i povišenu tjelesnu temperaturu. Simptomi su bili slični onima upale pluća, ali su znanstvenici i liječnici otkrili da je riječ o novom, nepoznatom virusu. Kao i svi ostali virusi, koronavirus se sastoji od genetskog materijala, kapside/ovojnice i glikoproteinskih izdanaka. Sama građa podsjeća na krunu pa je tako i dobio ime.

POJAVA VIRUSA

Postoji nekoliko tipova virusa te svaki može uzrokovati drukčije probleme. Neki od njih uzrokuju poteškoće u disanju. Simptomi mogu biti vrlo slabi (začepljen nos, kašalj), ili puno opasniji (upala pluća). Drugi tip virusa može izazvati probavne probleme.

Pitanje je gdje se zapravo i kada točno pojavio taj virus. Razni slični tipovi virusa poznati su još od 2003., ali novi tip se prvi put pojavio u 2019. u Wuhanu, Kina. Simptome upale pluća su imali ljudi koji su konzumirali morske plodove, a oni su se prenijeli na liječnike i njihove ukućane. Naime, primarni nositelji koronavirusa su životinje, ali se dogodilo da je on prešao na ljude. Uzrok tomu može biti mutacija virusa ili kontakt čovjeka i zaražene životinje. Točan put prijenosa virusa još nije u potpunosti istražen, ali postoje određene pretpostavke. Znanstvenici smatraju da se prenosi kapljičnim putem (kihanje, kašljanje) ili dodirom predmeta gdje se virus nalazi.

Najizloženiji zarazi su upravo zato ljudi koji se bave životinjama (veterinari, farmeri) ili pak osobe (liječnici, medicinske sestre) koje često borave s uzročnicima zaraze.

SIMPTOMI

Simptomi se, dakle, razlikuju ovisno o tipu virusa. Najčešći su kašalj, groznica, povišena tjelesna temperatura. No, u nekim slučajevima došlo je do komplikacija te su pacijentima počeli zatajivati bubrezi i ostali vitalni organi. Kod nekih je nastupila i smrt.

Kada se pojave simptomi, moguće je testirati se te saznati bolujemo li zaista od tog virusa. Problem je što trenutno još uvijek ne postoji lijek, već se moramo ponašati kao prema ostalim virusnim infekcijama.

Što se tiče broja zaraženih, on svaki dan raste te se bilježi sve više i više mrtvih. Za sada, ta brojka varira oko 1000, ali mogla bi se i povećati. Najviše ljudi obolijeva na području Kine, koja je žarište pandemije, ali slučajevi su zabilježeni i u ostatku Azije, Australije, Europe i Sjeverne Amerike.

STANJE U SVIJETU

Ostale države svijeta, kako bi zaštitile svoje građane, provode stroga pravila. Tako se, na primjer, pojačavaju kontrole u zračnim lukama i putnici se testiraju, pogotovo oni koji dolaze s prostora gdje vlada zaraza. Putnički avioni lete iz Kine mnogo rjeđe, a pošiljke se uopće ne šalju. Razlog tomu je upravo mogućnost dolaska virusa u „čiste zemlje“.

TEORIJE U SVIJETU

Kinez po imenu Li Wenliang, liječnik u bolnici, zaslužan je za širenje vijesti o ovoj bolesti. On je zbog virusa umro u 34. godini života, ali se borio za to da svijet sazna o čemu se zapravo radi. Međutim, neki ljudi smatraju da je koronavirus stvoren u laboratoriju i namjerno pušten među ljude kako bi se oslabila kineska ekonomija. To bi omogućilo ostalim visokorazvijenim zemljama da ostvare dominaciju. S druge strane, znanstvenici tvrde da za takav potez postoji preveliki rizik i da se virus, koji je jednom pušten u svijet, ne može više kontrolirati. Slična situacija je bila i prijašnjih godina kada je u svijetu vladao strah od ebole i e. coli. Teoretičari su smatrali da su ti virusi namjerno pušteni u svijet kako bi se smanjila populacija ljudi na Zemlji. Ta se pojava može definirati kao „biološki rat“. Tvrde da je svaka slična zaraza zapravo dio plana u kojem bi ljudsko zdravlje trebalo postati ovisno o lijekovima i farmaceutskoj industriji.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *