Epidemija koronavirusa i stanje u Wuhanu

piše: Marko Enjingi

Odkada je Svjetska zdravstvena zajednica obajvila epidemiju koronavirusa u Kini, malo tko nije čuo za ovu neobičnu pojavu. Iako koronavirusi nisu ništa novo, jer su postojali i prije, ovaj koji se pojavio u Kini u Wuhanu je nova vrsta. Ne zna se zapravo izvor virusa, ali neki smatraju da to ima veze sa zmijama. Problem novog koronavirusa je taj što se izrazito brzo širi, a osim toga, novonastali koronavirus se prenosi običnim ljudskim kontaktom sa zaraženom osobom (npr. rukovanjem i slično). Također je još jedan od problema koronavirusa taj što ima jako slične simptome gripi i prehladi. To znači da većina zaraženih vjerojatno i ne zna da ima koronavirus dok nije prekasno. Ali, što zapravo razara koronavirus u tijelu da je tako smrtonosan? Većina zaraženih osoba ne umre nužno od sama virusa, nego zbog drugih bolesti kao su upala pluća, jer virus zapravo samo oslabljuje tijelo.

Kada pogledamo zašto je ovaj virus postao tako opasan u ovo vrijeme, nalazimo nekoliko razloga. Jedan od njih je politika. Slično kao što je Rusija uvjeravala Europljane da se u Chernobylu nije ništa dogodilo, tako je i Kina uvjeravala ljude kako ima sve pod kontrolom. Još jedan razlog širenju virusa bilo je vrijeme njegova javljanja. Naime, virus se pojavio za vrijeme kineske Nove godine. To znači da je vjerojatno dio zaraženih otišao negdje u inozemstvo na taj blagdan unatoč prevencijama letova.

Iako je koronavirus iznimno opasan za svijet generalno, prave žrtve i horori su u Wuhanu. Naime, tamo je počeo djelovati takozvani koronavirus i snimke i informacije koje govore o strahotama u tom gradu su zabrinjavajuće. Neki od doktora su umrli od iscrpljenosti. To je zbog toga što u u Wuhanu živi oko 11 milijuna stanovnika, a doktora nema dovoljno. Ljudi su prisiljeni ostati u kućama tako da sam grad izgleda kao grad duhova. Nitko ne može u grad, a nitko ne može ni izvan njega. Nedavno je bio prikazan video u kojem se vidi kako ljudi u Wuhanu na balkonima viču: „Wuhan, ostani jak!“ No, vlasti su i to zabranile strahujući da ljudi pritom ne nose maske, što bi moglo proširiti virus. Drugim riječima, stanje u Wuhanu je poražavajuće unatoč pomoći Svjetske zdravstvene zajednice Wuhan i dalje muči premali broj liječnika.

No, nije sve loše. Unatoč podosta velikoj smrtnosti za ovako rano otkriveni virus, još uvijek ima nade. Znanstvenici u Japanu su nedavno uspjeli sami uzgojiti koronavirus, što je omogućilo daljnje proučavanje. Otkrili su kako virus ne podnosi temperature iznad 50 stupnjeva Celzijevih i vrlo niske temperature. Također, virus ne podnosi devedesetpostotni alkohol. Neki znanstvenici unatoč ovim otkrićima smatraju da će za lijek trebati dosta dugo vremena, a da ga trenutno mogu samo pokušati kontaminirati koliko god je moguće. Neki pak smatraju da lijek brzo napreduje. Čak je skupina doktora u Tajlandu utvrdila drastično poboljšanje i gubitak simptoma kod jedne zaražene osobe nakon što su joj dali koktel, miks lijekova za gripu i HIV, ali je na kraju utvrđeno kako za sada nijedno trajno rješenje nije pronađeno.

Što treba napraviti i kako se izvući iz svega ovoga? Najprije, ne treba dizati paniku. Naime, iako je virus prisutan i u Europi, to su ipak iznimno mali brojevi. Također je utvrđeno da svaka država ima metodu testiranja da se vidi je li osoba zaražena koronavirusom, a pripremljene su i posebne karantene. Na kraju, ako se virus dalje bude širio, morat ćemo provoditi higijenu malo drukčije i češće. Morat ćemo prati ruke nakon rukovanja, nositi maske i slično, ali uglavnom, virus je moguće preventirati. Najbolji načini kako možemo pomoći ljudima u Wuhanu je donirati humanitarnim organizacijama koje rade na tom području. Najvažnije je ostati pozitivan i nadati se promjenama.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *