ZAŠTO NOVOOTKRIVENI KORONAVIRUS IZAZIVA PANIKU U SVIJETU?

piše: Lena Božović

U posljednje je vrijeme u medijima moguće vidjeti sve veći opći strah od epidemije koronavirusa. Granice Kine su zatvorene te je obustavljen svaki način slanja pošiljaka kako se bolest ne bi proširila. Međutim, iz nekoliko europskih država došle su dojave o primanju pacijenata s tom dijagnozom. Ljudi izbjegavaju koristiti gradska prijevozna sredstva te ih se može vidjeti kako hodaju gradom s bolničkim maskama kako bi spriječili bilo kakvu mogućnost zaraze. Iako neki tvrde da se radi o ozbiljnoj bolesti koja će se ubrzo proširiti ostatkom svijeta i ostaviti ogromne količine smrtnih slučajeva iza sebe, drugi pak tvrde kako se radi o običnoj bolesti te je uspoređuju s gripom i smatraju da je preuveličana.

ŠTO JE ZAPRAVO KORONAVIRUS?

Novi virus koji su znanstvenici imenovali 2019-nCoV je koronavirus, iz obitelji virusa koji uključuju običnu prehladu i ozbiljnije bolesti poput teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS), bolesti koja je prije 17 godina ubila oko 800 ljudi, a svoje korijene također povlači upravo iz Kine. Do sada nije prijavljeno mnogo slučajeva te nemamo previše jasnih informacija o samoj bolesti, broju preminulih, brzini širenja i načinu prevencije. Razlog zbog kojeg neki ovu bolest uspoređuju s gripom su upravo njezini simptomi. Neki od njih uključuju: grlobolju popraćenu kašljem, glavobolju, visoku temperaturu, slabost, iscjedak iz nosa. Još uvijek nije poznato koliko je ova bolest smrtonosna, ali u težim slučajevima dovodi do upale pluća, a u konačnici i do smrti. No, većina oboljelih bili su ljudi koji su imali prijašnjih zdravstvenih tegoba te slab imunološki sustav. Iako nije sigurno s kojom lakoćom se prenosi, za sada su zabilježena samo obolijevanja u bliskome kontaktu s osobama. Iskazom stručnajaka za raspiratorne bolesti potvrđeno je da su dvije osobe u provinciji Guagong na području južne Kine zarazili članovi obitelji. Pretpostavlja se da se prenosi kašljanjem i kihanjem, dodirom zaražene osobe ili dodirom njezinih stvari te približavanjem ruku ustima i nosu. Cjepivo još ne postoji. Postavlja se pitanje odakle je uopće došao ovaj virus. Neki tvrde da je potekao od štakora, dok drugi tvrde da je došao od juhe napravljene od šišmiša, poznatog jela u pojedinim dijelovima Kine.

ŠIRENJE SVIJETOM

U gradu Wuhanu, u Kini, koji ima više od 11 milijuna stanovnika, zabilježen je najveći broj slučajeva, a prva žrtva bila je 35-godišnja stanovnica ovoga grada. Zaraza je potvrđena i u Australiji, Kambodži, Kanadi, Francuskoj, Njemačkoj, Indiji, Japanu, Maleziji, Nepalu, Šri Lanki, Singapuru, Tajlandu, Južnoj Koreji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Sjedinjenim Državama i Vijetnamu. Sjeverna Koreja odlučila se za zatvaranje svojih granica kako bi zaustavila mogući prodor epidemije.

HRVATI ZAPOČINJU S PRIPREMAMA

Hrvati smatraju da je dolazak koronavirusa neizbježan i u Hrvatskoj te započinju s pripremama kako bi sprječili širenje zaraze i smrtne slučajeve.

foto: screenshotRTL – karantena

U bolnicama su započele ozbiljne pripreme, što možemo vidjeti na primjeru Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević. Bolničko osoblje opremljeno je maskama, rukavicama, kapama i naočalama. Pacijenti će se nalaziti u izloliranoj sobi do koje će doći izravno s drugoga kata liftom. Također imaju videonadzor te uređaje za komunikaciju kako ne bi bilo potrebno prečesto ulaziti u prostorije sa zaraženima. Iako još nema nikakve naznake da je virus došao u Hrvatsku, neki stanovnici trenutno se nalaze u karanteni u Kini. Ono što liječnici trenutno preporučuju je temeljito pranje ruku i izbjegavanje gomila.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *