Korona virus u Kini i brojnim drugim državama

piše: Lucija Marić

Koronavirusi su grupa virusa koji uzrokuju bolesti sisavaca i ptica. Virusi kod ljudi uzrokuju infekcije poput prehlade te su one obično blage. Rjeđi oblici, poput SARS-a, MERS-a i novog koronavirusa mogu biti smrtonosni. Dakle, simptomi ove bolesti su slični simptomima gripe, a to su povišena tjelesna temperatura, kašalj te otežano disanje. No, ako je oblik teži, pojavljuje se upala pluća, zatajenje bubrega te smrt. Ne postoji odobreno cjepivo ili antivirusni lijekovi za sprječavanje ili liječenje virusa, no postoje brojna higijenska pravila kao što su prekrivanje usta i nosa kada kišemo ili kašljemo, izbjegavanje kontakta s oboljelima, pravilno korištenje maske i ostale opreme, često pranje ruku (posebno nakon kontakta sa životinjama) te vođenje brige o tome jesu li životinjski proizvodi koje jedemo dobro skuhani.

Prva pojava koronavirusa

Novi koronavirus prvi put se pojavio u prosincu 2019. godine u gradu Wuhanu u kineskoj provinciji Hubei. Čak je 41 osoba oboljela od upale pluća bez nekih jasnih uzroka. Sumnja se da su uzrok ovog virusa neke životinje poput zmija i šišmiša. Najveći rizik od oboljenja imaju one osobe koje su često u kontaktu sa životinjama, kao što su radnici sa živim životinjama. Vjeruje se da se virus i proširio s tržnice morske hrane u gradu Wuhanu u središtu Kine gdje se ilegalno prodaju divlje životinje. Virus se prenosi s osobe na osobu, najčešće kapljičnim putem. Zaražene osobe su prenijele virus na obitelj i doktore te se tako virus počeo sve više i više širiti po Kini.

Zatvaranje Wuhana

Wuhan je zatvorio svoju javnu prometnu mrežu i savjetovao građanima da ne napuštaju grad. Kako se virus brzo širi, proširio se na brojna okolna područja kao što su Japan, Filipini, Južna Koreja, Tajvan, Tajland, Hong Kong, Vijetnam te Singapur. Vlasti ovih područja odlučile su uspostaviti karantenu i tražiti simptome u putnicima iz Kine. Virus se također pojavio u Sjedinjenim Američkim Državama. Kasnije se počelo sumnjati kako se pojavio i u Europi jer je četvero ljudi bilo u karanteni u Škotskoj. Sumnjalo se da su zaraženi virusom. Tri slučaja su potvrđena u Edinburghu, a jedan u Glasgowu. U petak, 24. siječnja 2020. potvrđeno je da se koronavirus pojavio u Europi. Prva su dva slučaja bila dvoje pacijenta u Francuskoj. Jedan je zabilježen u Bordeauxu, a drugi nedaleko od Pariza. Australija je dan kasnije također potvrdila svoj prvi slučaj zaraze novim tipom korona virusa u državi Viktoriji. Dalje se virus proširio i na Kanadu te druge kineske gradove među kojima su Peking i Šangaj.

Nove bolnice za oboljele

U međuvremenu, dok se virus širi, Kinezi grade novu bolnicu za oboljele koja bi trebala biti gotova za 11 dana. U nedjelju, 26. siječnja 2020. je Kina potvrdila da je do 25. siječnja 1975 osoba zaraženo tim virusom, a dosad je od bolesti preminulo njih 56. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ispravila je u ponedjeljak, 27. siječnja 2020. razinu prijetnje korona virusa iz Kine s „umjerene” na „povišenu” te objavila da je opasnost od širenja virusa „vrlo visoka u Kini, visoka na regionalnoj razini i umjerena na međunarodnoj”. Sve države su upozorile državljane da ne putuju u Kinu te je američki predsjednik Donald Trump ponudio pomoć Kini. Također, Kina je jedina država u kojoj su zabilježeni smrtni slučajevi, dok u ostalim zemljama još nije zabilježen nijedan smrtonosni slučaj. U Kini su odredili da do daljnjeg nema nastave, ljudi uopće ne izlaze na ulice te je obustavljena razmjena paketa. U utorak, 28. siječnja 2020. Kinezi su uspjeli izgraditi novu bolnicu. Trebalo im je samo dva dana.

Koronavirus na kruzeru

Sljedeće dojave o koronavirusu pojavile su se na talijanskom kruzeru gdje je žena iz Macaa prijavila povišenu tjelesnu temperaturu i probleme s disanjem. Cijeli kruzer je u karanteni, a među tim ljudima se nalazi i petero Hrvata. U četvrtak, 30. siječnja 2020. potvrđena su dva slučaja zaraze u našoj susjednoj zemlji Italiji. Broj prijavljenih slučajeva zaraze koronavirusom na brodu koji je u karanteni u moru blizu Japana udvostručio se. Virus je otkriven i u tek rođenih beba u Kini. Do 10. veljače 2020. zabilježeno je 908 osoba koje su umrle od virusa te skoro 40 tisuća oboljelih na području Kine! Jedine dvije smrti koje su se dogodile izvan Kine su u Hong Kongu i Japanu.

Roboti i dronovi protiv koronavirusa

Kina uvodi brojne mjere, a to su da dronovima pokušavaju natjerati građane koji ne koriste maske da ih počnu koristiti te također smišljaju robote kojima mjere temperaturu ljudima i na taj način izbjegavaju kontakt zdravih ljudi s onima koji bi mogli biti zaraženi jer ovaj virus djeluje i prije nego što se primijete prvi simptomi. Dakle, ovaj je virus izazvao brojne probleme u svijetu te je velik broj ljudi umro, no on ne utječe samo na zdravlje ljudi, već i na neke poslovne čimbenike i brojne tvrtke. Ljudi ne mogu odlaziti na posao, nema nastave, brojne tvrtke su prestale s radom te je virus utjecao i na proizvodnju za Apple jer im je za ovu godinu predviđen pad isporuke telefona od 10 posto.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *