Hrvatska je osvojila srebrnu medalju na Europskom prvenstvu u rukometu

U dramatičnom finalu, utakmici koja je podsjećala na onu protiv Norveške u polufinalu, Hrvatska nije uspjela pobijediti branitelje naslova Španjolsku.

U utakmicu je naša reprezentacija ušla čvrsto i sigurno, držeći vodstvo većim dijelom prvog poluvremena. Ipak, krajem prvog poluvremena španjolski izbornik Ribera pogodio je ulaskom desnog vanjskog, Maquede koji je zabio tri gola zaredom i unio dosta problema u našu obranu. Španjolska je tako na odmor otišla s minimalnom prednošću 12-11. Ušli smo loše u drugo poluvrijeme, bez ideje u napadu, nismo postigli gol punih sedam minuta. Španjolska je to iskoristila i otišla na +4. Očito su već tada Španjolci smatrali utakmicu riješenom, no Hrvatska radi seriju 3-0 i vraća se na minimalni zaostatak 15-16. Sljedećih desetak minuta mučili smo se i mi i oni u napadu te je bilo 18-16 za Španjolsku kada Hrvatska ponovno radi seriju 3-0 te dolazi prvi put u vodstvo nakon 10-9 u prvom poluvremenu. Dvije minute prije kraja Španjolska prelazi u vodstvo 20-19, ali Hrvatska brzo izjednačuje. Minutu prije kraja smo primili gol te nismo uspjeli realizirati napad, što nas je stajalo još jednog gola i završnog rezultata 22-20.

Ne možemo i ne smijemo biti ljuti ili tužni na naše reprezentativce i izbornika Červara. Na prvenstvo smo došli sa samo jednim desnim vanjskim, Stepančićem koji je odigrao svaku utakmicu skoro u cijelosti, osim one s Češkom. Zlatko Horvat se nekada znao zamijeniti za poziciju sa Stepančićem, ali tada je Stepančić morao igrati desno krilo. Naš ponajbolji igrač Luka Cindrić se ozlijedio na utakmici s Njemačkom te je dobio minimalnu minutažu u polufinalu s Norveškom, kao i u finalu. Igrači su nakon polufinala bili izrazito iscrpljeni jer su igrali čak 2 produžetka. To se naročito vidjelo na Stepančiću, Karačiću i Duvnjaku. Duvnjak je bio prisiljen riskantno šutirati u pasivnim napadima, koje je dosta često i zabijao, dok se Stepančić često nije odvažio šutnuti nakon izrađene akcije.

Karačić je promašio nekoliko zicera u ključnim trenutcima protiv Norveške i protiv Španjolske. Španjolskoj je također veliku prednost dao golman Perez de Vargas, proglašen najboljim golmanom turnira, dok se Šego i Ašanin nisu naročito proslavili nastupima u polufinalu i finalu. Dosta nas je stajala i igra bez vratara koja nam je prolazila u prošlim utakmicama, ali protiv najiskusnije ekipe na turniru, Španjolske, nije prolazila. Prisilili su nas na nekoliko pogrješaka te zabili golove na prazan gol. Ipak, srebrna medalja je i više nego što smo očekivali od naših rukometaša i nemaju zbog čega biti nesretni. Trebaju se fokusirati na kvalifikacije za Olimpijske igre koje će igrati na teškom turniru u Francuskoj protiv domaćina, najvećeg iznenađenja Europskog prvenstva, neugodnog Portugala i još nepoznate momčadi iz Afrike.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *