Hrvatska – Norveška

piše: Regina Sjauš

„Drama nad dramama”, bio bi to najjednostavniji opis polufinala Europskog rukometnog prvenstva. Nakon dvaju produžetaka Hrvatska je osvojila priliku za zlato. Konačan rezultat 29:28 možemo zahvaliti neočekivanom strijelcu, Željku Musi. Nakon četiri produžetaka drama je završila. Hrvatska je pobijedila Norvešku. Iako je pomoćni trener norveške reprezentacije kasnije tvrdio da je gol neregularan te da se treba poništiti, gol nije izbrisan i započelo je slavlje. Tijekom utakmice mnogi su se iskazali. Domagoj Duvnjak kao kapetan hrvatske reprezentacije. Željko Musa već spomenutim golom. Matej Ašašin je na kraju drugog poluvremena obranio čak dva sedmerca. Marin Šego svojim obranama nadmašio je svoj prosjek. Norvežani su također izvrsno igrali, no trenutačno su ogorčeni porazom. Sander Sagosen zabio je 10 golova, dok je Torbjoern Bergeruda ostvario 14 obrana. Nezadovoljstvo porazom ujedno je prešlo i u nesportsko ponašanje. Tako je izjava Kristiana Bjornsena izazvala nepotrebno poticanje pomalo neprijateljskih odnosa po kojima će se sigurno određen broj gledatelja sjećati te utakmice. Ovaj sportski događaj treba se pamtiti po kvaliteti igre i napetosti koji je pružio, a ne po nekorektnosti komentara.

Prvo poluvrijeme igrali smo bolje od Norvežana. Naša obrana bila je poprilično efektivna i čvrsta. Norvežanima nismo dopustili da nam zabiju gol iz kontranapada, ali ni naša reprezentacija nije realizirala sve mogućnosti kontre. Duvnjak je bio sjajan u obrani 5-1. U napadu nam nije baš funkcioniralo desno krilo. Rezultat je bio relativno mali prostor za pivota da realizira pogodak, no prvo poluvrijeme zatvorili smo s prednošću. Najbolji igrač prvog poluvremena bio je Marino Marić s 5/5.

Drugo poluvrijeme počelo je sjajno za našu reprezentaciju. Jedan od ključnih trenutaka bila je kontra u kojoj je Karačić zamalo pogodio. Tijek utakmice vjerojatno bi bio puno drukčiji da je uspio, ali nismo bili te sreće. Napad je stao. Norvežani su uskoro izjednačili za 15:15, što je potaknulo  hrvatsku reprezentaciju da se „vrati” u igru. Uskoro smo se vratili u vodstvo s 19:17. Pokušaji kontre kasnije su nas skupo stajali. Kada je Norveška povela s 22:21, izgledalo je kao kraj svih nada za zlato, ali Ašašin je ohrabrio svoju momčad svojim obranama. Duvnjak je zabio dva gola i doveo nas u prednost +1, no Joendal je izjednačio za prvi produžetak pogotkom s krila.

Početak prvog produžetka izgledao je obećavajuće, no Norvežani su uspjeli izjednačiti, a zatim su ostvarili prednost nakon naših promašaja iz kontranapada. U posljednjim sekundama Marino Marić je uspio izboriti sedmerac i Duvnjak je zabio za drugi produžetak.

Joendal je na startu drugog produžetka donio prednost Norveškoj, no uspjeli smo doći u prednost +1. U kontranapadu je Bjornsen uspio izjednačiti na 28:28 i time gledatelje dovesti u neizvjesnost. Norvežani su imali dva neuspješna napada. Marin Šego obranio je Johannessov udarac te je u roku od 10 sekundi Željko Musa zabio odlučujući gol. Hrvatska se uspješno plasirala u finale. Dobila je novu priliku da pobijedi Španjolsku i osvoji zlato. Nažalost, to se nije ostvarilo, ali srebrna medalja je pružila utjehu.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *