Rukometna utakmica polufinala Europskog prvenstva Hrvatska – Norveška

piše: Sergej Zajcev

U 17:55 na parket dvorane Tele2 Arene u Stockholmu izašli su rukometaši i nakon intoniranja himne započela je jedna od najuzbudljivijih utakmica ovog prvenstva. Hrvatski trener, 69-godišnji Lino Ćervar bio je toliko nervozan da je za vrijeme utakmice sigurno prehodao koji kilometar od uzbuđenja. Hrvatski navijači su nadmoćno bodrili svoje igrače do sama kraja utakmice. Glavni sudci, Raluy i Sabroso su iz Španjolske, što je neobično, jer je španjolska reprezentacija isto u polufinalu. Nažalost, sudci nisu uspjeli sakriti svoju pristranost i bilo je dosta situacija kada su svojim utjecajem pokušali promijeniti tijek utakmice u korist Norvežana. Time su zapravo potvrdili kako misle da je hrvatska reprezentacija bolja pa su se potrudili da im otežaju pobjedu. Prvi gol je zabio naš pivot Marić i kao da je time najavio pobjednika. Obje ekipe su igrale prilično ujednačeno sve do 13. minute kada je Karačić zabio gol i ostvario 2 gola razlike. Norveški igrač Sagosen je odmah uzvratio i time postiže svoj 51. gol na ovom prvenstvu. Sagosen je zvijezda ne samo u norveškim mjerilima već ga smatraju trenutno najboljim igračem ovog prvenstva.

U 14. minuti sudci su zakinuli našu momčad isključenjem Mandića, iako se na usporenoj snimci vidjelo da nije bilo prekršaja. To je bio samo početak nepravde koja će se protezati kroz cijelu utakmicu i koja će pokušati demoralizirati naše igrače. Hrvatski vratar Šego je sjajno branio i uspio obraniti čak 80% upućenih lopti, kao npr. u 18. minuti kada mu je zaprijetio Sagosen. U 19. minuti, pogotkom kapetana ekipe, Duvnjaka, ostvarila se razlika od 3 gola i rezultat 9:6. Nakon toga su se Norvežani približili na gol razlike pa je time-out zatražio hrvatski trener. Brzi prijenos lopte je kvaliteta norveške momčadi koju je trebalo zaustaviti. Hrvatska momčad se mučila, ali je dominirala prvim poluvremenom, tako da su na pauzu otišli s dva gola prednosti.

Nastavak utakmice počinje ohrabrujuće za Hrvate. Prvo Karačić zabija i ostvaruje 2 gola razlike, a onda Duvnjak u 36. minuti opet vraća na 3 gola razlike. Duvnjak je cijelu utakmicu davao sve od sebe i mnogi smatraju da je odigrao utakmicu karijere. Norvežani su nakon toga pojačali tempo i doveli do izjednačenja u 40. minuti. U sljedećih dvadeset minuta je hrvatski tim igrao bolje, ali nepravedne kazne sudaca i dobra igra Norvežana doveli su do izjednačenja u posljednjoj minuti, 23:23.

Norveški vratar Bergerud je zbog ozljede ruke zamijenjen Christensenom, dok je našeg vratara Šegu zamijenio krajem drugog poluvremena Ašanin. Kraj prvog i drugog produžetka nije donio olakšanje niti jednoj ekipi. Duvnjak je spasio momčad pogotkom iz sedmerca u zadnjoj minuti drugog produžetka. U trećem produžetku je još uvijek bilo neriješeno jer je norveški igrač Bjornsen zabio gol za izjednačenje. Uz malo sreće, jer je Sagosen pogodio gredu u posljednjim sekundama, naš igrač Musa s crte zabija gol, a u zadnjoj sekundi Šego brani i hrvatska momčad pobjeđuje rezultatom  29:28. Oni koji redovito prate rukomet  smatraju ovo jednom od antologijskih utakmica. Bila je napeta do sama kraja pa su se komentatori našalili kako su gledatelji vjerojatno trebali uzeti neko sredstvo za smirenje kako bi izdržali svo to uzbuđenje. Uistinu, ovo je bio doživljaj koji će mnogi navijači vječno pamtiti kao jednu od najvećih rukometnih utakmica u povijesti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *