Je li astrologija praznovjerje ili znanost?

Piše: Martina Brnjaković, 2.e

Na astrologiju se u današnjem društvu gleda više kao praznovjerje ili se horoskop čita iz zabave. Pogotovo religiozni ljudi gledaju na horoskop kao neku vrstu tarota. Astrologija je znatno više od onoga što piše na poleđini određenih novina i časopisa, no može li se i znanstveno dokazati? Od pamtivijeka ljudi promatraju zvijezde, planete i njihova kretanja. Tako je sa vremenom nastao katalog predviđanja sudbine u Babiloniji i Asiriji. Matematički zapisi iz toga razdoblja toliko su precizni da se jedva razlikuju od zapisa današnjih astronoma. Drevni narodi su, prema položaju planeta, zvijezda i Mjeseca, osnovali kalendar od dvanaest mjeseci. U to vrijeme se astronomija i astrologija nisu previše razlikovale. Matematičari i astronomi Nikola Kopernik i Johannes Kepler, iako su gledali na sve to sa znanstvene strane, nisu nijekali istinitost astrologije. Johannes Kepler prognozirao je vrijeme, predvidio je političke situacije te izradio male godišnje horoskope koje je iščitao iz zvijezda. Izjavio je: „Ako je Bog svakoj maloj životinji dao oruđe da sačuva svoj život, zašto ne bi bilo u redu ako astronomu dodjeli astrologiju s istom namjerom?“, kasnije je izjavio: „Pa, ova astrologija je budalasta kći, ali dragi Bože, može li tvoja majka, vrlo razumna astronomija, ostati, da nema svoju budalastu kćer astrologiju, nije li tako svijet još više budalastiji.Sve u astrologiji izgleda kao iskustvo i očito ne dovodi do dječjih temelja, smatram da je to vrijedno pažnje. Ova znanost mogla se vidjeti u mnogim dijelovima medicine.“ Također je sastavio horoskop koji vrlo precizno odgovara današnjem. Astrologija je danas na lošem glasu zbog ljudi koji nisu informirani o njoj i na nju gledaju kao magiju i tarot. Dublje istraživanje i gledanje astrologije sa znanstvene strane uklonilo bi taj stereotip. Švicarski psihoterapeut C. G. Jung je još prije više od pedeset godina rekao: „Moderna astrologija sve se više približava psihologiji i već čujno kuca na vrata sveučilišta.“ Čak je i jako cijenjeni psihoanalitičar Fritz Reimann rekao da je primijetio da su neuroze njegovih pacijenata često dolazile iz dva različita prirodna utjecaja: onaj tip kakav bi zapravo trebali biti, prema njihovom horoskopskom znaku i utjecaj koji ne uzima u obzir “kozmičko zviježđe”. Smatrao je da uzajamno dopunjavanje tih dvaju područja, psihološke terapije i astrologije, te stari nauk o podudaranju između kozmičkih zviježđa i čovjeka, treba shvatiti ozbiljno. Znanstvenici također ne poriču točnost astrologije. Spiritualni ljudi objašnjavaju astrologiju kao mjesečeve mjene. Mjesec podiže i spušta more, a čovjeka čini gotovo 80% voda te zašto ona planeti ne bi mogli utjecali na čovjeka? Gledano sa spiritualne ili znanstvene strane, astrologija je znanost koja je puno više od onoga što smo naviknuli čuti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *