Mediji V. gimnazije

Osvrt na film „Bilježnica“

Piše: Ema Rebrina, 2.E

Ljeto 2020. godine, kao i mnogo drugih ljudi, provela sam gledajući filmove i čitajući knjige te družila sam se sa prijateljima. Pogledala sam razne filmove, no jedan mi se film posebno svidio. Jedne nedjelje, otprilike 18 sati, na televiziji, točnije Doma Tv puštali su film zvan Bilježnica. I prije sam čula za taj film, ali ga nikad nisam uspjela pogledati. Većinom stvari koje sam čula bile su pozitivne. Volim gledati filmove, a najdraži žanrovi su mi hororci, trileri i komedije.

Film započinje sa dvoje starijih ljudi u staračkom domu. Čovjek zvan Noah prepričava svojoj ženi priče iz njihovog života iz svojeg dnevnika koji je pisao u mladosti. Nažalost, njegova žena je dementna te se ničeg više ne sjeća. Iako su doktori uvjeravali Noaha da se njegova žena neće uspjeti prisjetiti prijašnjih događaja, on je bio uporan u svojoj odluci. Vjerovao je da će se sjetiti bar par trenutaka. Svaki put kada joj je čitao svoj dnevnik, ona bi ga pažljivo i znatiželjno slušala, no većinom se nije mogla sjetiti tih događaja. Noah i njegova žena, Allie Hamilton, upoznali su se slučajno, dok je sedamnaestogodišnja Allie provodila svoje ljeto na otoku Seabrooku. Njezina prijateljica družila se s njegovim prijateljem i tako ih je upoznala. Već prve večeri njihovog upoznavanja, oni su se zbližili. Nakon nekoliko dana, postali su nerazdvojni te je Noah odveo Allie u napuštenu kuću koju je planirao renovirati za njih dvoje i tamo osnovati obitelj s Allie. Zaboravivši na vrijeme, Allie i Noah su se zadržali u napuštenoj kući te su Allini roditelji poslali policiju po nju. Allini roditelji nisu voljeli Noaha, osobito njezina majka. Naime, između njih je postojala velika razlika, a to je razlika njihovog staleža. Allie je bila djevojka iz bogate obitelji s planovima za dobro obrazovanje te siguran život, dok je Noah vodio drugačiji život. Rodio se u siromašnoj obitelji te je vrlo rano izgubio majku i živio s ocem koji ga je u životu učio poštenju i dobroti. Nije imao dobro obrazovanje, a radio je na gradilištu. Noah je bio pozvan na ručak s Allie i njezinom obitelji i prijateljima gdje su svi većinom bili bogati i razgovarali o novcu, poslu te su uglavnom imali slične interese, a nisu se družili s ljudima poput Noaha. U jednom trenutku, Noaha je jedan čovjek pitao kolika mu je plaća, na što je on rekao da je vrlo skromna, ali sasvim dovoljna za njega iako moglo se vidjeti čuđenje ostalih poniženje Noaha. Bliži se kraj ljeta, a Allie je prihvaćena na fakultet koji je htjela upisati, ali to je značilo da se mora odvojiti od Noaha što joj je teško palo. On joj obećaje da će joj pisati svaki dan. U međuvremenu, Allie se preseli u drugi grad kako bi pohađala fakultet, a istovremeno je radila kao medicinska sestra u bolnici te je pomagala ranjenim ratnicima iz Drugog svjetskog rata. Kako nije dobivala pisma od Noaha odlučila je nastaviti dalje te pokušati zaboraviti na njega te se zaljubljuje u Lona Hammonda, bogatog poduzetnika koji je nakon nekog vremena i zaprosi te planiraju vjenčanje. Noah, shrvan time što mu Allie nije odgovrila ni na jedno pitanje, odluči renovirati kuću u kojoj je htio živjeti s Allie. Allie u novinama vidi kako prodaje kuću te ga dolazi posjetiti. No taj posjet krene u krivom smjeru, kada se njih dvoje na čamcu otvore jedan drugome te Allie shvati da je njoh Noah pisao pisma, ali ih je njezina majka sakrivala kako bi ga lakše prebolila. Opet se zaljube, no ubrzo dolazi i njezina majka kako bi joj dojavila da je njezin muž saznao za njezinu aferu te ju upozorila da pripazi koju će odluku donijeti.

Allie nakon svađe s Noahom odlazi, te se javlja svojem suprugu. No, zna da je ljubav prema Noahu veća te raskida zaruke sa Lonom. Na kraju filma saznajemo da su Noah i Allie imali troje djece. Noah i Allie žive u staračkom domu, a kada im njihova djeca dolaze u posjet njihova majka ih ne prepoznaje. Na par trenutaka u filmu se je prisjetila događaja iz svojeg života i zamolila Noaha da se ispriča djeci što ih ne prepoznaje, iako ona na to ne može utjecati.

Moje mišljenje o filmu je da je jako zanimljiv i poučan. Uči nas da je ljubav važnija od drugih stvari te da kada ju prepoznamo, trebamo ju zadržati. Film pokazuje ljubav dviju osoba različitih staleža, u drugačijim okolnostima, a opet oni se zaljube i žive sretno. Film je ima i obrat radnje gdje čovjek pomisli da će Allie napraviti krivu odluku i izabrati Lona, iako više voli Noaha. Ovaj film preporučam.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *